Eelmisel aastal otsustasin, et teen endale juubeliks vahva kingituse ning saan RS Aero-l maailmameistriks.
On teisedki inimesed saanud, nii et asi ei näi olevat võimatu. Kui VÕIDUTAHE olemas ja mõistmine, miks seda teen ning kuidas sellest kasu saan, siis esimene eeldus seatud eesmärgi täitumiseks on loodud. Mõtteviis (Mindset) on paigas.
Mina kasutan igasuguste oluliste läbimurrete saavutamiseks lihtsat valemit:
Mindset + Konwledgeset + Toolset
Mõtteviisiga üksi kaugele ei sõida, selle elluviimiseks on vaja omandada vajalik teadmusbaas (Knowledgeset). Tänapäeval on selle osaga lihtne, vajalike teadmiste omandamiseks tuleb appi internet ja AI.
Mõne klikiga on võimalik jõuda maailma parimate tegijateni ning nad on kas väikese tasu eest või hoopis tasuta valmis jagama oma parimaid teadmisi ning oskusi. Kui on tõeline tahtmine ja teadmine, mida tahad saavutada, siis mõne tunniga on võimalik disainida endale maailma parimal praktikal põhinev koolitusprogramm. Enamus sisutootjaid on välja jaganud ka kontaktid, läbi mille on võimalik nõu saamiseks nendega otse kontakti võtta. Nii et internet on tõeliselt raputanud koolitusturgu.
Vajalike teadmiste omandamiseks, ostsin endale Amazoni’st kaks raamatut:
4- kordse olümpiavõitja Ben Ainslie poolt koostatud detailse juhendi "The Laser Campaign Manual". Ben on pannud kirja 4 olulisemat aspekti, mis tagavad edu. Lugesin raamatu läbi mitu korda. Olulisim, mis kaasa võtsin oli see, et detailides peitub kurat ja selleks, et need detailid enda lihasmällu treenida on vaja nädalas 24 tundi trenni teha. Raamat on toetatud ka videomaterjaliga, mida Ben tasuta Youtube'is enda kanalis jagab.
Mitmete maailma ja olümpiavõitjate treeneri Jon Emetti raamatu “Coach Yourself to Win”. Jon on elevandi söömiseks jaganud treeningprogrammi 8 ossa, mille süsteemne elluviimine tagab soovitud arenguhüppe. Ennem tegutsema asumist on Joni sügav soovitus vastu igat suurepärasuse elementi teha enese hindamine 5-palli skaalal. Visualiseerimiseks on hea kasutada Exceli abi ning lasta joonistada radardiagrammi, mis selget näitab, kus ratas laperdab, mis vajab parendamist. Maailmameistri soorituseks on vaja, et kõik elemendid saavad vähemalt 5 punkti. Minu pilt näeb hetkel välja allajärgnev. Olukord ei ole eriti positiivne, kuid silme ees on selge pilt, mis vajab millest milleks muutmist. Hindamisel tuleb olla Radical Candor.
Hinnates 2024 aastat, saab võtta kokku president Lennart Meri öelduga: “Olukord on sitt, kuid see on parim väetis meie tulevasele edule.” Kui hindan enda 2024 aasta seisundit vastu 2023 aastat, siis progress teeb rõõmu ning kasvatab usku.
Teadmised oskusteks
Ja nüüd hakkab asja kõige keerulisem osa ehk teadmiste muundamine oskusteks. Enamusel koolitustel see osa puudub. Olukord on väga sarnane olukorrale, kus inimesed osalevad ujumise teemalisel koolitusel, kus kordagi vette ei minda. Mis sa arvad, kui mitu inimeste peale seda ujuma õppis? Kui mitu inimest 2-3 nädalat peale koolitust seal omandatud mäletab?
Selleks, et koolitusprogrammis omandatud teadmised muuta oskusteks ning harjumusteks tuleb rakendada süsteemid ning protsessid (Toolset), mis aitavad hoida fookust sihipärasel ja järjekindal tegutsemisel vajaliku võimekuse loomiseks. Seega esimesest harjutusest peale tuleb koolitusel omandatut siduda praktilise kasutusega. Eesmärk täitub vaid siis, kui on õige mõtteviis ja seda tõestav teguviis. Eesti Vabariigi President Arnold Rüütel on tabavalt öelnud: "ainult pime juhus võib lodeva või albi inimese tõsta seitsmendasse taevasse".
Kui hindamine tehtud, siis on vajalik sisend olemas, mille alusel saab luua aastaplaani, kuidas sihile jõuda - mina nimetan seda 2025. aasta treeningplaaniks.
Millal, mida ja kuidas treenida? Kõige olulisem on muundada see plaan oma igapäevaseks kalendriks. Enamus eesmärke ebaõnnestub, kuna neid seades inimesed enamasti mõtlevad rahale, mis sellega kaasneb ja seetõttu unustavad planeerimast kõige olulisema ning hinnalisema ressurssi ehk aja.
Kui aega ei panusta, siis miskit ei juhtu. Võid osta parima jahi, värvata parima treeneri, kuid lõpuks rajale lähed sina ise. Ja tulemus sõltub vaid sinu treenitusest.
Tahan maailmameistriks saada ja seetõttu usun pimesi Ben Ainslied - igasse nädalasse tuleb planeerida enda arendamiseks ehk treenimiseks 24 tundi.
Kuidas leida aega?
Esimene keeruline valik - kust see aeg töö, pere ja sõprade ning muude tegemiste kõrvalt leida? Vajaliku aja leidmiseks on vaja teha REBOOT, läbi mõelda, mida tegelikult elus tahad saavutada? Seejärel tuleb julgelt loobuda asjadest, mis sind sinna ei vii.
Mina kasutan selleks OPPP'd (One Page Personal Plan), mis aitab nii pikas kui lühikeses perspektiivis läbi mõtestada olulised suhted (kes ma olen) ja mis nende arendamiseks ehk kestmiseks peab saavutama ning millised rutiinid/rituaalid tagavad viimaste elluviimise?
24 tundi nädalas ei ole üldse suur maht, kui arvestada, et nädalas on 168 tundi. Ehk maailmameistriks saamise investeering on alla 15% minu ajalisest ressursist. Füüsiliseks ja vaimseks taastumiseks vajame 8 tundi und tööpäevas, mis on 56 tundi nädalas. Seega, igasugustele muudele tegevustele suure eesmärgi kõrval jääb 86 tundi, ehk üle 12,5 tunni ööpäevas. Mida paremini oled vastavuses oma eesmärkidele (rollidele) kalendri pikalt ette planeerinud (12 kuud), seda paremini on paigas sinu kese, seda tulemuslikum ning õnnelikum oled.
Kui kalendris aega planeerides avastad, et sul aega ei jätku, siis pead esitama endale olulised küsimused:
Mida on võimalik teha 2 korda vähema ajaga, nii et kvaliteet ei kannataks?
Mis on see asi millest ma pean loobuma, et ma saaksin hakata tegelema uute asjadega. Üldine reegel on see, et sama palju kui uusi asju ette võtad, pead samas mahus ka asjadest loobuma.
Treeningplaani elluviimise eduvalemiks on 4 sammuline tugisüsteem (Toolset), milles toimimise katalüsaatoriks ei ole miski muu, kui sinu mõtteviis (Mindset) :
Fookus - pane paika fookus ehk kuhu ja millisele elemendile järgmisel 30 päeval fokuseerd. Sarnaselt Johannes Ermile, kõigil kõmnel alal korraga tulemuslikkust parandada ei ole võimalik, seega lühikeses perspektiivis tuleb fokuseerida ühele alale. Kui korraga 10-ga tegeled, siis tegelikult ei teki läbimurret ühelgi alal. Enamus inimesi ignoreerib seda reeglit, ei suudeta teha valikut ning nii rööpräheldakse ja lõpuks kui asjad saavadki tehtud, siis poole vinnaga. Nii maailmameistriks ei saa. Tuleb julgeda teha valikuid ja panna fookus lukku.
Distsipliin - tuleb rakendada tugiraamistik ehk süsteemid ja protsessid, mis tagavad, et planeeritud asjad saavad tehtud. Pane paika, millal millega tegeled ning broneeri kalendris selleks aeg. Nädala olulisim sündmus on retro (preparation and note taking ), kus tuleb endale üdini ausalt vastata, kas asjad said tehtud; mis takistas asju ära tegemast selleks planeeritud ajal; mis läks hästi ja mis ebaõnnestus? Retro abil loon võimaluse järjepidevaks õppimiseks, ja paremaks saamiseks. Retro käigus täpsustub järgmiste nädalate tegevuste sisu.
Rütm - korduvad tegevused planeeri kalendris alati samale nädalapäevale, samale kellaajale. Konkreetse tegevuse sisu saab paika nädala retrol. Näiteks füüsiliseks ettevalmistuseks on mul nädalas 7 ajablokki. Mis harjutusi ma nende käigus teen täpsustub nädala plaani koostamisel, mille aluseks on mõõdetavad andmed, mis näitavad minu arengut soovitud suunas (kehakaal, pulss, jooksutempo, hinnangud treeningu koormusele).
Mõõdetavus ja läbipaistvus - juhtida saab vaid seda, mis on mõõdetav. Ei ole asja mida ei saa mõõta. Näiteks: saan mõõta 10-palli skaala, kui õnnelik ma oma asju tehes olen. Ning hinde andes saan esitada järgmise küsimuse, mis peab saama järgmisel nädala tehtud selleks, et ma annaksin 1 palli võrra kõrgema hinde. Kõige paremad tagasiside andjad on asjaosalised, keda eesmärk puudutab. Küsi seda regulaarselt, saad hulga kasuliku infot kuidas saada paremaks. Kui oled oma arenguplaani ja kalendri paika saanud, siis tutvusta seda asjaosalistele. See loob parema mõistmise ning nad osakavad arvestada sinu plaanidega, neil on võimalik sinu edusammudele kaasa elada ning olla toeks nende elluviimisel.
OPSP aitab määratleda ja hoida suunda ehk joondada igapäevased tegevused visiooni ja arengueesmärkide elluviimisele ning tulemuste saavutamisele.