Empowerment Estonia artiklid/Kas ettevõtte kultuur toetab visiooni elluviimist või hoopis takistab seda?

Kas ettevõtte kultuur toetab visiooni elluviimist või hoopis takistab seda?

“Becoming aware of your culture and managing it effectively is more than just a fun team-building activity. It is the key to your success”

– Mario Moussa

Tuntud ameerika kirjanik ja filosoof David Foster Wallace’ile on suurima tuntuse toonud, tema poolt 2005 aastal Kenyon College lõpetajatele peetud kõne, mis algab ühe väikese mõistulooga:

Kaks noort kala ujuvad mööda jõge ning neile ujub vastu vanem kala, kes küsib viisakalt: “Hommikust mehed, kuidas vesi on?”. Ujunud mõne aja mööda jõge edasi, küsib äkki üks noor kala teiselt: “Mis kuradi vesi?”.

Loo püänt on selles, et inimestena me sageli ei märka ning ei oska kirjeldada lihtsaid ja olulisi asju, millest sõltub otseselt meie elu ning heaolu.
Looduskeskkond, meile lähedased inimesed, töökaaslased, suhted, aeg… Nende kaotust mõistame tihti alles siis, kui oleme neid kahjuks jäädavalt kaotamas või kaotanud. Kõik on justkui nagu Tarmo Pihlapi poolt esitatud Smokie laulus “Alice”. Ta korraks peatub ja lehvitab siis, ….

Mis on ettevõtte kultuur tegelikult?

Sama lugu on ka ettevõtte kultuuriga. See on üks hästi loomulik asi meie ümber, mida on raske selgitada, et millega täpselt tegu või kuidas see toimib.

Kõik me oskame peast tsiteerida Peter Drucker’i lauset: “Kultuur on see, mis õgib meie strateegia hommikusöögiks”. Kuid mis asi see ettevõtte kultuur tegelikult on? Kuidas see meie ettevõttes päriselt toimib? Kas ja kuidas me juhime oma kultuuri? Või tekib see hoopis iseeneslikult ning juhib meid?

Kultuur on normid ja reeglid, inimestevahelised kokkulepped, kuidas me igapäevaselt koos toimetame. Juhtide valida on, kas nad juhivad ise seda protsessi aktiivselt või mitte. Viimasel juhul tekivad reeglid iseenesest ning ei pruugi toimida nii, nagu me juhina seda soovime. Ja siis oleme üllatunud, miks inimesed nii tegid või miks inimesed nii käitusid.
Vahel tundub, et on keeruline muuta ja juhtida asja, mida me täpselt ei adu.


Esimene samm sellel teel võiks olla see, kui küsida esmaspäevasel juhtmeeskonna koosolekul kohalolijatelt kolm lihtsat küsimust:

-milline on meie ettevõtte kultuur?
-kuidas see meie igapäevases elus toimib?
-kas me oleme rahul sellega, milline see on?

Kiirel ajal ei ole justkui mõistlik pehmete teemadega tegeleda. Aga kui me teame, et see sööb strateegia hommikusöögiks, milleks siis oodata lõunani? Mida me peale lõunat siis edasi teeme? ;-)

Kultuuri on võimalik muuta.

Kultuuri saab muuta ainult läbi juhtimissüsteemi muutmise. Muud võimalust ei ole! Juhtimissüsteemi küpsuse tase peegeldub kultuuris. Kui kultuur ei toeta visiooni elluviimist, siis tuleb muuta juhtimissüsteemi.

Oleme juhtidele eelpool kirjeldatud väljakutsete lahendamiseks loonud spetsialse treeningprogrammi LEVEL UP!, milles osalevad juhid võimestavad vastatikku üksteist, aitates muuhulgas üksteise ärilisi väljakutseid lahendada ning muuta ebasobiv kultuur ettevõttes toetavaks võtmetähtsusega eduteguriks.

Ülal toodud küsimustele igal esmaspäeval vastuse leidmine peaks olema juhile ja tema juhtmeeskonnale sama elementaarne, kui autoga sõitma minnes veenduda, kas kütust on piisavalt. Ja kui kütust piisavalt ei ole, siis juhtmeeskonna asi on muretseda, et paagid saaksid enne sõitu täidetud.

NÄDALA VITAMIINID:


  • ​​​Raamat - “Confronting Reality: Doing What Matters to Get Things Right” , Larry Bossidy, Ram Charam. Autorid lubavad, et peale selle raamatu lugemist oskad sa vaadata oma äri toimimist hoopis teise nurga alt.
  • ​Treeningprogramm - “Level Up!” on spetsiaalselt mõeldud ​5-8 juhist koosnevale grupile, mis aitab juhil 15 sammuga rakendada juhtimissüsteemi, mis toob muudatused kultuuris ning paneb ettevõtte kiiremini kasvama. Programmis osalevad juhid võimestavad vastatikku üksteist (sarnaselt USA politsei eriüksuse SWAT tiimile), aidates üksteise ärilisi väljakutseid lahendada. 
  • ​​Kogemuslugu - 18. aprillil Piret Põldre-Vahuriga teemal "Kuidas suunata tipptegijad meeskonnana ühise eesmärgi nimel pingutama?" Piret jagab juhtimisprintsiipe, mis on aidanud Confido meeskonda kiires arengus ja ettevõtet kiires kasvus hoida.
Graphic-1 png

ONE PAGE STRATEGY PLAN

 3-tunnine interaktiivne treening, mis parandab juhtmeeskonna joondatust ja pühendumust, tuues kõik meeskonnaliikmed ühele lehele.